פיצול דירה

היתר לפיצול דירה

לכאורה פיצול דירות גדולות למספר יחידות דיור הוא פתרון מצוין למצוקת הנדל”ן בערים הגדולות במרכז הארץ. פיצולה של דירה מאפשר גם לבעל הנכס למקסם את התועלת ממנו – מפני שהרווח מהשכרת 2, 3 או 4 יחידות דיור קטנות יהיה גבוה יותר מהשכרת דירה אחת גדולה. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי פיצול דירה ללא היתר בנייה הוא עבירה פלילית על החוק, בין השאר מפני שכל רשות מקומית מבקשת לשלוט על מספר התושבים בכל אזור ולמנוע עומס יתר על התשתיות. משרד עו”ד נבון קצב מטפל במצבים שבהם נוצר קונפליקט מול הרשויות, ומסייע בהגנה על חשודים ועל נאשמים בעבירת פיצול דירה.

פיצול דירה – מידע חשוב

  • היתר בנייה – החוק אוסר על פיצול דירות, בכל צורה שהיא ולכל מטרה שהיא, ללא קבלת היתר מוועדה מקומית לתכנון ובנייה.
  • ענישה – ישנם הבדלים בין הרשויות המקומיות לגבי אופן ההתייחסות לעבירת בנייה נפוצה למדי זו, אבל ככלל העונש על פיצול דירה ללא היתר עלול להיות קנס כספי משמעותי וכבד מאוד תלוי בסוג העבירה והיקפה וגם צו הריסה שיחזיר את הדירה למצבה המקורי בהתאם להיתר.
  • מכירת נכס מפוצל – באופן עקרוני ייתכן מצב שבו אדם יסכים לרכוש דירה שפוצלה ללא היתר. יחד עם זאת בפועל הסיכוי למכור נכס כזה נמוך מאוד, מפני שעורך הדין של הרוכש הפוטנציאלי יזהיר אותו מפני ההשלכות של רכישת הדירה במצבה הנוכחי והמנוגד להיתר הבנייה.
  • המבחנים המגדירים פיצול – על-מנת להגדיר דירה כמפוצלת, עורכת הרשות המקומית מספר מבחנים שנקבעו גם בפסיקת בתי המשפט : מבחן הפרטיות (דלת כניסה נפרדת לכל יחידה), מבחן הזהות (היעדר קשר בין הדיירים פרט למגורים באותה כתובת) ומבחן העצמאות (לכל יחידה בדירה שירותים, מטבחון, מקלחת ומונה חשמל משלה).

מקצועיות, יושרה, אחריות

לא קל לקבל היתר לפצל דירה, פרט למקרים ספציפיים ובמיוחד כאלה שבהם מטרת פיצול דירה היא יצירת יחידת דיור עבור בן משפחה. משרד עו”ד נבון קצב מסייע לבעלי נכסים שנתקלו בקשיים מכל סוג שהוא סביב הפיצול, ועושה זאת באחריות, מתוך יושרה מוחלטת ובמקצועיות, כך שכל לקוח יודע בדיוק מה מצבו, מהן האפשרויות העומדות בפניו ומהם היתרונות והחסרונות של כל דרך פעולה. עו”ד נבון קצב מכהן גם כסגן יו”ר וועדת תכנון ובניה ארצית של לשכת עורכי הדין.

Print Friendly, PDF & Email
קרדיט: freepik

השאירו פרטים:

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Email

עוד בנושא

צרו קשר כעת

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

דילוג לתוכן